Etapa a 17-a din Nascar Sprint Cup, amânată din cauza ploii

Ploaia nu poate fi o problemă pentru Nascar. Deşi etapa a 17-a a fost amânată din cauza vremii nefavorabile, spectatorii au avut parte de accidente, dar şi drift-uri inedite executate de cei mai buni piloţi.

În ciuda acestei decizii, unii participanţii au ieşit pe traseu ca să distreze publicul. Astfel, campionul din 2012, Brad Keselowski a oferit un adevărat spectacol pe asfaltul umed.

Înainte de startul Sprint Cup Series, pe circuitul din Kentuky a avut loccursa demonstrativă Feed the Children, care nu a fost afectată de ploaie. În schimb, competiţia amicală, câştigată de acelaşi Brad Keselowski nu a trecut fără accidente. Jeremy Clements şi-a făcut maşina praf după ce s-a izbit de parapete.

Etapa, care a fost amânată pe 24 de ore, este foarte importantă pentru liderul clasamentului, Jimmie Johnson. Acesta poate pierde primul loc, dacă va termina cursa mai jos de locul 25.