Valentino Rossi a câştigat Marele Premiu al Olandei la MotoGP

Pilotul de la Yamaha, Velentino Rossi s-a impus în Marele Premiu al Olandei, care s-a desfăşurat pe circuitul de la Assen. Ultima victorie,Rossi a obţinut-o în sezonul 2010, în Marele Premiu al Malaeziei. De atunci, italianul a mai prins podiumul de şapte ori.

Valentino Rossi a fost urmat în Marele Premiul al Olandei de spaniolulMarc Marquez şi britanicul Cal Crutchlow. Jorge Lorenzo a încheiat pe locul 5 cea de-a şaptea etapă a Motomondialului de viteză. Acesta a avut o cursă excelentă, la mai puţin de două zile după intervenţia chirurgicală suferită la clavicula stângă.

După această etapă, Dani Pedrosa rămâne lider în clasamentul general. Pe poziţia a doua se află Jorge Lorenzo, iar pe locul trei este Marc Marquez, cu 113 puncte. După victoria din Olanda, Rossi a acumulat 85 de puncte şi a rămas pe poziţia a cincea. Următoarea etapă a Campionatului Mondial de MotoGP va avea loc pe 14 iulie, în Germania.