Marcel Kittel a câştigat etapa a zecea a Turului Franţei

O nouă victorie de etapă pentru Marcel Kittel în Turul Franţei! Ciclistul german a câştigat runda a zecea, după ce s-a impus la sprint, la foto-finiş, în faţa conaţionalului său, Andre Greipel.

Ultimul loc pe podium a fost obţinut de către ciclistul celor de la Omega, Mark Cavendish. Sprintul final a fost unul haotic, iar Koen de Kort, de la echipa Argos, a căzut în ultimii 300 de metri, după un contact cu Cavendish. Pentru Kittel, aceasta este a doua victorie de etapă din actuala ediţie a Turului Franţei, după cea obţinută în prima zi, la Bastia.

În clasamentul general, schimbări importante nu s-au înregistrat. Chris Froome, de la Sky, a rămas lider, fiind urmat de Alejandro Valverde şi Bauke Mollema, diferenţa dintre primul şi cel de-al zecelea clasat fiind de numai două minute şi 45 secunde.