Marcel Kittel a câştigat cea de-a 12-a etapă din Turul Franţei

O nouă victorie de etapă pentru Marcel Kittel în Turul Franţei! Ciclistul german a câştigat runda a 12-a, după ce s-a impus cu câţiva centimetri în faţa lui Mark Cavendish.

În etapa care s-a desfăşurat între localităţile Fougeres şi Tours, pe o distanţă de 218 kilometri, ultimul loc de pe podium a fost ocupat de ciclistul slovac, Peter Sagan. După acest succes, Kittel a devenit primul rutier cu trei victorii de etapă în ediţia centenară a Turului Franţei.

Cu doi kilometri înainte de finalul cursei o căzătură a rupt plutonul în două. În clasamentul general, schimbări importante nu s-au înregistrat.Chris Froome, de la Sky, a rămas lider, fiind urmat de Alejandro Valverde şi Bauke Mollema. Următoarea etapă va avea loc între localităţile Tours şi Saint-Amand-Montrond, pe o distanţă de 173 de kilometri şi va cuprinde o căţărare de categoria a patra.