Spania nu este invincibilă

Brazilia a uitat pentru 90 de minute de toate relele, a oprit manifestațiile și a venit cu mic cu mare, pe stadionul Maracana. 90 de mii de spectatori au fost alături de echipa lui Neymar în finala Cupei Confederațiilor în care a învins campioana mondială Spania cu scorul de 3-0.

Partida a început perfect pentru „Selecao". În chiar al doilea minut, Fred a primit o centrare de pe partea dreaptă și după o gafă a fundașilor iberici a deschis scorul. Cu un minut înainte de pauză a ieșit la rampă Neymar. Vedeta Barcelonei a interceptat pasa lui Oscar și nu i-a dat nicio șansă lui Casillas, trimițând balonul sub bară. La două minute după ieșirea de la vestiare, Brazilia a dat și lovitura de grație. Hulk l-a angajat perfect pe Fred și acesta din urmă și-a trecut în cont dubla cu un șut la colțul scurt. Seara neagră a spaniolilor avea să continue. În minutul 55 Sergio Ramos a ratat un penalty după ce a șutat pe lângă poarta lui Julio Cesar. În minutul 68 Gerard Pique a văzut direct cartonașul roșu după o intrare tare la Neymar. S-a terminat 3-0 pentru Brazilia și astfel „Selecao" a demonstrat tuturor că Spania nu este invincibilă. Locul trei la Cupa Confederaţiilor a fost ocupat de Italia care în finala mică s-a impus împotriva reprezentativei din Uruguay după loviturile de departajare.