Velez Sarsfield a devenit supercampioana Argentinei

Velez Sarsfield este noua supercampioană a Argentinei. În finala campionatului, Velez Sarsfield a învins cu 1-0 formaţia Newells Boys, într-un meci jucat la Mendoza. Partida dintre campioana turului şi cea a returului s-a jucat pentru prima dată după o pauză de 22 de ani.

Finala campionatului Argentinei s-a jucat între Velez Sarsfield, câştigătoarea primei părţi a campionatului şi Newells Old Boys, campioana returului. Velez Sarsfield a marcat singurul gol al Superfinalei din Argentina în minutul opt. Luca Pratto a înscris în poarta formaţiei Newells Old Boys cu un şut spectaculos din interiorul careului.

În minutul 27, soarta partidei se putea schimba, după ce arbitrul a dictat penalty pentru Newells Old Boys, iar Fabian Cubero, de la Velez, a fost eliminat. Lovitura de la 11 metri a fost ratată de Ignacio Scocco, iar defensiva celor de la Velez a rezistat până la finalul celor 90 de minute. Astfel, Velez a devenit

Supercampioana Argentinei şi şi-a asigurat participarea la Copa Sudamericana.