Real Sociedad - Atletico 1-2. Echipa lui Simeone are punctaj maxim

02 сентября 2013

></p><p><strong>Atletico Madrid are punctaj maxim în Primera Division după trei etape. Formaţia antrenată de Diego Simeone s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Real Sociedad, echipă proaspăt calificată în grupele UEFA Champions League.</strong></p><p>Real Sociedad nu a putut sărbători cu o victorie calificarea în grupele UEFA Champions League. Gruparea din San Sebastian a pierdut cu 1-2 pe propriul teren în faţa lui Atletico Madrid. Griezmann a avut prima ocazie pe Anoeta, însă reluarea sa din minutul 3 a nimerit doar bara transversală.</p><p>Vela a trimis peste poarta lui Courtois şapte minute mai târziu, iar Atletico a răspuns prin două ocazii ale lui David Villa, în decurs de numai trei minute. Atacantul adus de la Barcelona a reuşit însă să înscrie primul său gol în Primera pentru madrileni în minutul 27, cu un lob peste Bravo.</p><p>Atletico şi-a dublat avantajul la 11 minute după pauză. Koke a marcat la colţul scurt din centrarea lui David Villa. Sociedad a redus din diferenţă în minutul 69 prin Xabi Prieto, însă nu a fost de ajuns pentru ca gazdele să obţină un punct. Courtois a închis pe final poarta lui Atletico, iar gruparea madrilenă are un debut perfect de sezon, cu trei victorii din tot atâtea meciuri.</p><p><span style=ECHIPELE

Real Sociedad (4-1-4-1): Bravo - Cadamuro, Ansotegi (82 Ruben Pardo), Inigo Martinez, De La Bella - Bergara (58 Elustondo) - Vela, Xabi Prieto, Zurutuza, Griezmann - Seferovic (67 Granero). Antrenor: Jagoba Arrasate

Atletico Madrid (4-4-2): Courtois - Juanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis - Koke, Mario Suarez, Gabi, Turan (87 C. Rodriguez) - David Villa (83 Raul Garcia), Diego Costa (90+2 Adrian). Antrenor: Diego Simeone