Sheriff Tiraspol a fost eliminată din Liga Campionilor

07 августа 2014

Chiar dacă a transferat o mulțime de-a jucători în acest intersezon, Sheriff Tiraspol a fost eliminată din Liga Campionilor. Campioana Moldovei a remizat, scor 0-0, în returul rundei a treia preliminare a competiției, cu Slovan Bratislava.

În minutul 56, Sheriff a rămas în zece, după eliminarea columbianului Elkin Blanco, care a văzut al doilea galben pentru un fault. Sheriff a irosit cea mai mare ocazie în minutul 62, când bulgarul Ismail Isa a trimis mingea în bara transversală.

Astfel, Sheriff a fost eliminată cu scorul general de 1-2, după ce a pierdut cu acest scor meciul din Bratislava. Formația din Tiraspol va continua participarea în play-off-ul Ligii Europei, unde va fi cap de serie.

Tragerea la sorți a meciurilor acestei runde va avea loc mâine, de la ora 14.00. Tot aici va juca și Zimbru, în cazul în care va reuși să elimine în această seară formația austriacă Grodig.