Portland Timbers a devenit campioana ligii nord-americane de fotbal pentru prima dată

07 декабря 2015

Succes istoric pentru Portland Timbers. Gruparea din Oregon a devenit campioana ligii nord-americane de fotbal pentru primda dată, după ce a învins în finală Columbus Crew cu 2-1.

Portland Timbers a avut de nevoie de 29 de secunde pentru a deschide scorul în finala cu Columbus Crew. Diego Valeri a făcut 1-0 după o greşeală uriaşă a portarului advers.

Şase minute mai târziu, Portland Timbers şi-a dublat avantajul, prin execuţia spectaculoasă a lui Rodney Wallace.

Până la sfârşitul primei reprize, Columbus Crew a redus din diferenţă, prin Kei Kamara.

În repriza secundă, Portland Timbers a ratat ocazii monumentale de a marca şi a câştigat până la urmă finala ligii nord-americane de fotbal cu 2-1. Astfel, gruparea din Oregon a devenit campioană în Major League Soccer pentru prima dată în istorie.