Guilherme Spinelli, cel mai bun la categoria auto în Raliul Desafio Inca din Peru

08 октября 2013

Spectacol total în Raliul Desafio Inca din Peru, competiţie care face parte din seria Dakar. Guilherme Spinelli, Pablo Quintanilla şi Ignacio Casale s-au impus la probele auto, moto şi respectiv, quad, după ce au fost mai rapizi decât concurenţii lor.

Guilherme Spinelli a câştigat Raliul Desafio Inca din Peru după ce s-a impus la clasa auto. Acesta a fost cronometrat la final cu 11 ore 29 de minute şi 40 de secunde.

La clasa moto, învingător a devenit unul dintre favoriţii cursei, Pablo Quintanilla. Pilotul chilian l-a depăşit cu nouă minute şi 29 de secunde pe David Casteu, iar podiumul a fost completat de Eduardo Heinrich, care a încheiat competiţia cu 31 de minute mai târziu decât învingătorul.

Ignacio Casale s-a impus la clasa quad, după ce a fost mai rapid ca Ignacio Flores şi Sebastian Halpern. Pentru Casale, aceasta a fost prima victorie din carieră.

Competiţia s-a desfăşurat pe durata a şase zile, timp în care participanţii au parcurs un traseu variat, de peste 1600 de kilometri.