09 августа 2014

**VIDEO** Cu Vlad Chiricheș în tribună, Tottenham a învins-o pe Schalke, 2-1, într-un meci amical

Tottenham a încheiat presezonul cu o victorie cu Schalke, ÎN DIRECT la Digi Sport 1, la debutul lui Mauricio Pochettino pe White Hart Lane.

Cu Chiricheș doar în tribună, nerefăcut după accidentare, Spurs a deschis scorul în minutul 28, când Adebayor a înscris din centrarea lui Holtby.

Londonezii își puteau mări avantajul în startul reprizei secunde, însă Soldado a trimis mult peste, la o fază creată de Townsend (53).

Spaniolul s-a revanșat însă în minutul 66 - șutul lui Townsend a fost respins greu de Fahrmann, însă Soldado a trimis cu capul în poartă.

Introdus în repriza secundă, brazilianul Sandro putea face 3-0, dar șutul său puternic a fost blocat de Fahrmann.

Locul 3 în ultimul sezon al campionatului german, Schalke a redus din diferență chiar printr-un fost jucător al londonezilor. Kevin-Prince Boateng l-a învins pe Lloris cu un șut ușor deviat (80).

ECHIPELE

Tottenham Hotspur: Lloris - Naughton, Dier, Kaboul, Rose - Bentaleb, Holtby - Lennon, Lamela, Eriksen - Adebayor
Au mai jucat: Davies, Townsend, Soldado, Kane, Sandro, Ceballos, Fryers, Carroll

Schalke: Fahrmann - Ayhan, Matip, Santana, Kolasinac - Neustadter, Aogo - Barnetta, Boateng, Meyer - Choupo-Moting
Au mai jucat: Clemens, Avdijaj, Hoger, Fuchs, Sobottka