Dinamo - ASA Tg. Mureș 1-1. "Câinii" au dat o bară și au jucat o jumătate de oră în superioritate numerică

09 августа 2014

**VIDEO** Dinamo - ASA Tg. Mureș 1-1.

Dinamo a pierdut primele puncte în acest sezon. Sâmbătă, echipa lui Flavius Stoican a remizat cu ASA Târgu Mureș, scor 1-1 în etapa a treia, după ce câștigase ambele meciuri din precedentele runde.

Oaspeții au deschis scorul rapid, în al optulea minut de joc, prin Gabriel Mureșan, care a șutat puternic, pe jos, dintr-o lovitură liberă de la circa 35 de metri, păcălindu-l pe portarul Samoilă. Cu două minute înainte, târgmureșenii scăpaseră de o eliminare, după ce goalkeeper-ul Stăncioiu l-a faultat din postura de ultim apărător pe Lazăr, care fusese lansat către poartă. Fost campion cu CFR Cluj, portarul oaspeților a scos din drumul către vinclu o minge șutată de brazilianul Elton (7).

Adrian Popa a fost blocat în ultimul moment de Velayos în numai câțiva metri (23), înainte să comită un henț sancționat cu penalty de arbitrul Lucian Rusandu. Samoilă a apărat șutul lui Ousmane N’Doye de la 11 metri, iar senegalezul a ratat șansa de a o desprinde pe ASA la două goluri (30).

Dinamo a egalat în prelungirile primei reprize. Lazăr a fost lansat în flancul stâng și l-a deschis excelent pe Steliano Filip, a cărui centrare pe jos a fost deviată în poartă de fundașul Ionuț Balaur (45+1).

Roș-albii au alergat după victorie, iar în minutul 52 au ratat șansa de a trece în avantaj pe tabelă. Stăncioiu nu s-a înțeles cu un fundaș și nu a ieșit pe o centrare simplă, iar mingea a ajuns la colțul lung, de unde Bilinski a trimis în transversală, cu o execuție interesantă.

N’Doye a luat două cartonașe galbene în 4 minute și i-a lăsat pe oaspeți în inferioritate numerică pentru o jumătate de oră. Pe primul l-a primit pentru o simulare în careul dinamovist, iar pe cel de-al doilea pentru un fault inutil asupra lui Bărboianu, la mijlocul terenului. Pe drumul către vestiare, senegalezul a fost chemat de galeria lui Dinamo să scandeze împotriva Stelei, iar el s-a conformat. Ousmane N’Doye a îmbrăcat timp de 3 sezoane tricoul lui Dinamo.

Din acel moment, elevii lui Flavius Stoican au controlat jocul fără probleme, însă nu și-au mai putut crea ocazii mari. Au pus presiune la poarta lui Stăncioiu, însă fără a-i pune mari probleme goalkeeper-ului nou promovatei.

ECHIPELE:

Dinamo: Samoilă – Fai, Durimel, Ad. Popa, S. Filip – Bărboianu, Boubacar (69 Șerban), Elton (61 Rotariu) – C. Matei (77 Gavrilă), Bilinski, V. Lazăr (cpt);
Antrenor: Flavius Stoican;

ASA Târgu Mureș: Stăncioiu – Velayos, I. Balaur, Bejan, Sepsi – G. Mureșan, N’Doye (cpt) – Bumba (53 Amauri), Cl. Voiculeț (65 Gorobsov), Hora – D. Goga (72 Zicu);
Antrenor: Adrian Falub.

PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

LIVE TEXT

Min. 90+4: Fluier final

Min. 90+3: Adrian Popa încasează și el un cartonaș galben

Min. 90+2: Cartonaș galben pentru Mureșan

Min. 90+1: Gabriel Mureșan execută din nou o lovitură liberă de la distanță, dar de această dată execută lamentabil și trimite cu mult peste poartă

Min. 90: De la margine se arată 4 minute de prelungire

Min. 82: Șut de la distanță trimis de Rotariu, pe jos, dar Stăncioiu prinde cu siguranță

Min. 77: Ultima modificare la Dinamo: iese Cosmin Matei și intră Bogdan Gavrilă

Min. 72: Schimbare la Târgu Mureș: iese Goga, intră Zicu

Min. 72: Șut peste poartă trimis de Cosmin Matei

Min. 71:     Cartonaș galben pentru Steliano Filip

Min. 69: Schimbare la Dinamo: iese Boubacar, intră Ionuț Șerban

Min. 65: Modificare la oaspeți: iese Voiculeț și intră Gorobsov

Min. 64:     Eliminare la ASA Târgu Mureș! Ousmane N’Doye încasează al doilea cartonaș galben și este trimis la cabine de arbitrul Lucian Rusandu

Min. 61: Schimbare la Dinamo: iese Elton și intră Dorin Rotariu

Min. 60:     Cartonaș galben și pentru N’Doye, tot după o cădere în careul dinamovist, prin care a vrut să obțină un penalty, fără să fie faultat

Min. 53: Schimbare la Târgu Mureș: iese Bumba și intră Amauri

Min. 52: Bară pentru Dinamo! Bilinski a fost la un pas să profite de o neînțelegere între jucătorii oaspeților, dar reluarea sa ciudată, cu exteriorul, a izbit transversala porții târgmureșene. Stăncioiu nu a ieșit pe o centrare de pe dreapta și nici fundașul nu a intervenit, iar mingea a ajuns la Bilinski, la colțul lung

CLICK AICI PENTRU VIDEO CU BARA LUI BILINSKI

Min. 50:     Cartonaș galben pentru Claudiu Bumba, pentru simulare. Mijlocașul a încercat să obțină o nouă lovitură de la 11 metri pentru oaspeți

Min. 47:     Cartonaș galben pentru Ionuț Balaur

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45+2: Pauză în Șoseaua Ștefan cel Mare, acolo unde Dinamo și ASA Târgu Mureș se află la egalitate, scor 1-1

Min. 45+1: GOOOOL Dinamo! Roș-albii egalează prin autogolul lui Ionuț Balaur, care a deviat în proprie poartă centrarea trimisă pe jos de Steliano Filip, de pe stânga, la capătul unui contraatac

CLICK AICI PENTRU VIDEO CU AUTOGOLUL LUI BALAUR

Min. 41: Dinamo controlează jocul în aceste minute și ajunge des în apropierea careului advers, dar fără a-și trece ocazii în cont

Min. 34: Șut de la marginea careului trimis de Cosmin Matei, însă mingea nu prinde spațiul porții

Min. 30: Ocazie de zile mari pentru Dinamo! Gazdele au plecat pe contraatac imediat după ratarea loviturii de la 11 metri, iar Elton a primit mingea într-o poziție excelentă, în careul târgmureșenilor. Brazilianul a încercat o exeuție tehnică, trimițând cu exteriorul stâng către colțul scurt, dar nu l-a putut păcăli pe Stăncioiu

Min. 30: Ratare! Ousmane N’Doye șutează în stânga portarului, la semiînălțime, iar Samoilă ghicește colțul și reușește să respingă cu brațul stâng

Min. 29: Penalty pentru ASA Târgu Mureș! Adrian Popa a lovit mingea cu mâna în propriul careu, iar arbitrul a arătat fără dubii punctul cu var

Min. 27:     Cartonaș galben pentru Elton, care a simulat în marginea careului advers, în încercarea de a obține o lovitură liberă

Min. 23: Ocazie pentru Dinamo! Gazdele sunt aproape să egaleze prin Adrian Popa, care a ajuns la finalizare după un corner al roș-albilor. Șutul din doar doi metri a fost blocat de Velayos, care apoi a degajat din fața porții

Min. 19: Șansă de gol pentru Târgu Mureș! Goga a primit în dreapta careului și a șutat din unghi, dar portarul Samoilă s-a opus și a respins în corner

Min. 8: GOOOOL ASA Târgu Mureș! Gabriel Mureșan deschide scorul pentru oaspeți cu un șut puternic, pe jos, dintr-o lovitură liberă de la circa 35 de metri

CLICK AICI PENTRU VIDEO CU GOLUL LUI MUREȘAN

Min. 7: Ocazie pentru Dinamo! Elton a șutat frumos din lovitura liberă care a rezultat la faza precedentă, dar Stăncioiu a respins mingea din drumul către vinclu. Corner pentru Dinamo

Min. 6:     Cartonaș galben pentru Stăncioiu. Dinamoviștii au cerut eliminare pentru portarul oaspeților, însă Lazăr avea imediat în spate și un fundaș al târgmureșenilor

Min. 6: Valentin Lazăr este lansat excelent cu o minge lungă, preia și este oprit cu un fault dur de portarul Eduard Stăncioiu, care a ieșit din careu pentru a-l bloca

Min. 1: Fluier de start al meciului dintre Dinamo și ASA Târgu Mureș, din etapa a treia a Ligii 1

ECHIPELE DE START:

Dinamo: Samoilă – Fai, Durimel, Ad. Popa, S. Filip – Bărboianu, Boubacar, Elton – C. Matei, Bilinski, V. Lazăr (cpt);
Rezerve: Kovacs – Cordoș, D. Rotariu. I. Șerban, Văduva, Firțulescu, Gavrilă;

ASA Târgu Mureș: Stăncioiu – Velayos, I. Balaur, Bejan, Sepsi – G. Mureșan, N’Doye (cpt) – Bumba, Cl. Voiculeț, Hora – D. Goga;
Rezerve: Viciu – Gugu, Amauri, Gorobsov, Feussi, Martins, Zicu;