010 октября 2015

**VIDEO** Anglia - Estonia 2-0. Britanicii, singurii din preliminarii cu maximum de puncte!

Anglia are în continuare procentaj maxim în actuala campanie de calificare la Euro 2016, după ce a învins, pe Wembley, naţionala Estoniei, scor 2-0.

De la britanici au lipsit căpitanul Wayne Rooney şi Danny Ings, accidentaţi, dar chiar și așa nimic nu i-a împiedicat să-și mai treacă trei puncte în cont. Elevii lui Roy Hodgson au marcat câte un gol pe repriză, dar de fiecare dată spre final.

Prima reușită i-a aparținut lui Theo Walcott, care, prin golul din minutul 45, din pasa lui Ross Barkley, a bifat al 7-lea gol în ultimele 10 meciuri oficiale pentru naţională şi pentru Arsenal.

Imediat după ce au ieşit de la cabine, englezii îşi puteau dubla avantajul prin Raheem Sterling (48). Al doilea gol și cel care a stabilit scorul final a venit în finalul partidei (85), atunci când Jamie Vardy, jucătorul revelaţiei din Premier League, Leicester, i-a pasat decisiv lui Sterling, care nu a mai iertat, din faţa porţii.

Anglia - Estonia s-a terminat 2-0 iar trupa lui Roy Hodgson este singura din preliminarii cu 9 victorii din tot atatea meciuri.

Anglia - Estonia 2-0
Au marcat: Walcott 45, Sterling 85

Anglia: Hart - Clyne, Cahill, Smalling, Bertrand - Milner, Barkley (D. Alli 88) - Walcott (Vardy 83), Lallana (Oxlade-Chamberlain 73), Sterling - Kane
Selecționer: Roy Hodgson

Estonia: Aksalu - Teniste, Jaager, Klavan, Pikk - Mets, Dmitrijev (Lindpere 70) - Kallaste (Luts 88), Vassiljev, Zenjov - Purje (Puri 70)
Selecționer: Magnus Pehrsson