Cursa DTM de la Nurburgring va fi în weekend, ÎN DIRECT la Digi Sport  1

015 августа 2014

**VIDEO** Cursa DTM de la Nurburgring va fi în weekend, ÎN DIRECT la Digi Sport  1

Cea de-a șaptea etapă din Campionatul German de Turisme se va desfășura pe circuitul Nurburgring și va putea fi urmărită în exclusivitate pe Digi Sport.

În prima parte a sezonului, echipa BMW RMG a obținut patru victorii, dintre care trei i-au revenit lui Marco Wittmann, liderul clasamentului general. După succesul din Austria, Wittmann s-a îndepărtat la 39 de puncte față de principalul său adversar, suedezul Mattias Ekstrom. Anul trecut, în cursa de pe Nurburgring, canadianul Robert Wickens a devenit primul junior Mercedes care s-a impus intr-o rundă din DTM. Până în acel moment, Wickens mai urcase pe podium în 2013 la Brands Hatch și Norisring.

Augusto Farfus a fost singurul pilot BMW din Top 3. Podiumul a fost completat de Christian Vietoris, care urcă pe locul al doilea în clasamentul general, în spatele lui Mike Rockenffeller.

Calificările DTM de la Nurburgring sunt sâmbătă, de la ora 17:00, pe Digi Sport 1, iar cursa este duminică, în exclusivitate pe Digi Sport 1, de la ora 16:00.