**VIDEO** Lens - Lyon 0-2. Al patrulea succes în deplasare. Lacazette, la cota 20 în Ligue 1

Olympique Lyon a bifat primul succes în Ligue 1 în calitate de lider, în deplasare cu Lens. După ce în urmă cu două săptămâni, o eliminase pe Lens din Cupa Franței, echipa condusă de Hubert Fournier a deschis scorul în minutul 22 printr-un autogol al lui Gbamin.

Gazdele au reacționat în minutul următor, când Lopes a respins de sub transversală trasorul lui El Jadeyaoui. Sylla a făcut apoi un henț în suprafața de pedeapsă, iar Lacazette a înscris golul cu numărul 20 din acest sezon.

Lens a irosit în partea secundă mai multe șanse de a reveni în joc. Chavaria a tras slab din situație de unu la unu cu Lopes, iar Dabo și Tolisso au respins de pe linia porții la cele mai mari ocazii ale gazdelor. Victorie cu emoții pentru Lyon care își consolidează poziția de lider.