Napoli - Verona 3-0. Napoletanii vor întâlni Inter în sferturile Cupei Italiei

017 декабря 2015

**VIDEO** Napoli - Verona 3-0. Napoletanii vor întâlni Inter în sferturile Cupei Italiei

Napoli și-a onorat statutul în optimile de finală ale Cupei Italiei. Cu Vlad Chiricheș integralist, echipa lui Maurizio Sarri a învins-o pe Verona cu 3-0. În sferturi, napoletanii vor juca împotriva lui Internazionale Milano.

Pe Stadio San Paolo, împotriva ultimei clasate din Serie A, echipa lui Maurizio Sarri a deschis scorul încă din minutul 4, prin El Kaddouri. 8 minute mai târziu, Mertens a dublat avantajul gazdelor. Pe finalul primei părți, Checchin a avut șansa de a reduce din diferență, dar a nimerit transversala (42).

În repriza secundă, Napoli nu a avut probleme, iar cu un sfert de oră înainte de final, Hamsik a ratat un penalty acordat pentru un fault asupra lui Mertens. Scorul a devenit până la urmă 3-0, după ce Callejon a reluat în plasă pasa perfectă a lui El Kaddouri.

În sferturile de finală, Napoli va da piept cu Inter Milano, în cel mai puternic duel al acestei faze în Cupa Italiei.

VIDEO Genoa - Alessandria 1-2

VIDEO Inter - Cagliari 3-0

VIDEO AS Roma - Spezia 0-0 (2-4 d.l.d.)

VIDEO Fiorentina - Carpi 0-1

VIDEO Juventus - FC Torino 4-0