018 сентября 2015

**VIDEO** Grecia - Letonia 97-90. Elenii şi-au asigurat biletele pentru turneul de calificare la Jocurile Olimpice

Spectacol total în meciul dintre Grecia şi Letonia, în turneul pentru locurile 5-8, la Europenele de baschet. Balticii au început bine şi au terminat primul sfert în avantaj, 24-17.

Rivalii au încercat să revină, însă nu au reuşit să se apropie pe tabelă până la pauza mare - Letonia a intrat la vestiare cu avans de 7 puncte.

În repriza secundă, Grecia a trecut la comanda partidei. Ultimul sfert a fost cel mai spectaculos - s-au marcat 64 de puncte. Borousis şi Spanoulis au semnat împreuna 36 de puncte şi echipa lor s-a impus cu 97-90. Cu acest succes, Grecia are garantată participarea la turneul de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Rio.

Împotriva Cehiei, Italia a făcut diferenţa în sferturile 2 şi 3, în care a înregistrat un avantaj cumulat de 20 de puncte. Jucători în NBA, Andrea Bargnani şi Danillo Gallinari, au fost principalii marcatori pentru italieni, cu 21, respectiv, 15 puncte, şi aceştia s-au impus cu 85-70.