Rusescu a irosit o ocazie imensă în meciul din Cupa Spaniei. Ratarea l-ar putea costa locul la Sevilla

019 декабря 2013

></p><p><strong>Raul Rusescu a bifat cea de-a șaptea prezență în tricoul Sevillei de la transferul de la Steaua, însă realizările atacantului român au fost puține. </strong></p><p>Fostul golgheter al Ligii 1 a fost titular în partida de miercuri seară, din șaisprezecimile Cupei Spaniei, disputată pe teren propriu, contra lui <strong>Racing</strong> <strong>Santander</strong>. </p><p>Formația ajunsă între timp în liga a treia a izbutit o revenire de senzație și s-a calificat în faza următoare din Cupa Regelui. Învinși cu 0-1 în prima manșă, jucătorii lui Racing au făcut un meci fără cusur și au învins cu 2-0 pe stadionul <strong>Ramon</strong> <strong>Sanchez</strong> <strong>Pizjuan</strong>.</p><p>Seara lui Rusescu a fost neagră nu doar din cauza ratării accesului în optimile de finală. Raul a avut o ocazie uriașă în finalul primei reprize, în minutul 40. </p><p>Atunci, fostul vârf al Stelei a fost excelent lansat de un coleg în suprafața de pedeapsă, însă l-a luat la țintă pe goalkeeper-ul advers de la 10 metri de poartă.</p><p>În acel moment scorul era 0-0, iar un gol al lui Rusescu ar fi înclinat în mare măsură soarta calificării în favoarea Sevillei. </p><p>Deși și-a respectat cuvântul și i-a acordat continuitate în teren atacantului român, <strong>Unai</strong> <strong>Emery</strong> s-a declarat extrem de dezamăgit la finalul jocului de evoluția întregii echipe.</p><p>Antrenorul andaluzilor a anunțat schimbări în iarnă la nivelul lotului, și chiar dacă el nu a dat vreun nume, presa iberică notează că Rusescu ar fi unul dintre jucătorii vizați în acest sens.</p>                    </div>