City, prima finalistă

Manchester City e prima finalistă a Cupei Ligii Angliei. Echipa lui Guardiola a câștigat și returul cu Bristol.

Trupa lui Guardiola s-a impus cu 3-2, în returul penultimului act, după un final nebun. În minutul 93 era 2-1 pentru "cetățeni", dar până la sfârșit ambele formații au mai înscris câte un gol. În tur, fusese 2-1. City a deschis scorul în minutul 43 prin Sane. Aguero a dublat avantajul la patru minute de la reluare. Pack a redus din handicap în minutul 64. Gazdele au reușit chiar să puncteze pentru 2-2. Flint a adus egalarea, însă rezultatul final a fost stabilit de De Bruyne, care a marcat în minutul 96. City va juca finala cu învingătoarea perechii Arsenal - Chelsea. În tur a fost 0-0.