Barca și-a umilit rivala

025 декабря 2017

Pentru prima oară în istorie, FC Barcelona a câştigat de trei ori la rând pe terenul lui Real Madrid în campionat. Catalanii s-au impus cu 3-0 şi au 14 puncte în faţa marii rivale, în clasamentul din La Liga.

Catalanii au deschis scorul în minutul 54, prin Luis Suarez, care a finalizat un contraatac de manual purtat de Rakitic şi Sergi Roberto. Lucrurile au mers din ce în ce mai rău pentru campioana Europei. După o dublă ocazie imensă a lui Luis Suarez, Paulinho a trimis în poartă, deşi, iniţial, Carvajal a respins cu mâna de pe linia porţii. Fundaşul dreapta al gazdelor a primit cartonaşul roşu, golul a fost anulat, iar Barcelona a primit penalty. Leo Messi a transformat cu o execuţie imparabilă, aproape de vinclu, şi a dus scorul la 2-0. Aleix Vidal a închis tabela în prelungiri.