Barca e pe val, Real își revine

Barcelona nu mai știe să piardă. Catalanii au egalat un record de acum 8 ani, când nu au pierdut 21 de meciuri la rând.

Barcelona s-a chinuit cu Alaves, pe care a învins-o cu 2-1. Oaspeții au deschis scorul prin Guidetti, iar Suarez a restabilit egalitatea în minutul 72. Messi a adus victoria cu 6 minute înainte de final. Barca își păstrează avansul de 11 puncte față de Atletico. Echipa lui Simeone a trecut cu 3-0 de Las Palmas, după reușitele lui Griezmann, Torres și Thomas. Real a obținut o victorie importantă cu Valencia, 1-4 și s-a apropiat la numai 2 puncte de ocupanta locului 3. Ronaldo a înscris în debutul meciului de două ori din penalty. Mina a redus din diferență. Marcelo și Kroos au marcat pe final de meci și au consemnat un nou succes pentru ”galactici”.