Cehia-Moldova 37-19,Suedia –Germania 20-45, Ukraina-Polonia 29-28-ultima etapă a CEN 2012-2014.

Naţionala Moldovei a pierdut sîmbătă 26 aprilie , ultimul meci din CEN 2012-2014 şi clifăcarile CM-2015 cu Cehia 37-19.Meciul a început cu un avantaj evident al haiducilor , dar în ciuda ostilităţilor primii marchează o lovitură de pedeapsă cehii, iar în minutele 30 şi 40 mai marchează două eseuri scorul reprizei 15-0. În a doua repriză haiducii au marcat rapid prin Igor Orghianu , dar greşelele individuale ,un joc defactuos cu piciorul şi greşeli individuale în apărare au adus la pierderea acestei partide cu 37-19.Pentru haiduci au mai marcat Titică Veaceslav şi Gargalîc Maxim cîte un eseu , iar Fleston a transformat de două ori. După acest meci Moldova este Campioana sezonului 2014 (returului) a CNE , iar Germania după ce a cîştigat grupa în mod categoric cu 45-20 de la Suedia este campioana CEN 2012-2014 , se califică în Etapa a V-a către CM -2015 şi promovează în 1A al CEN. Naţionala Moldovei se clasează pe locul II în CEN 2012-2014 este cea mai bună evoluţie a haiducilor în CEN. În sezonul 2014-2016 a CEN în Grupa 1B alături de Moldova , Ukraina , Polonia şi Suedia vor mai juca Belgia care a retrogradat din 1A , iar Olanda a cîştigat 2A CEN şi a promovat în grupa 1B CEN. În luna iunie la Asamblea Generală FIRA-AER se va decide turul 2014-2016.