CSU Ploieşti - Steaua 85-80. Campionii au răzbunat înfrângerea din tur

01 февраля 2015

**VIDEO** CSU Ploieşti - Steaua 85-80. Campionii au răzbunat înfrângerea din tur

CSU Ploieşti a răzbunat înfrângerea din tur şi şi-a luat revanşa în faţa Stelei, în etapa a 17-a a Ligii Naţionale de Baschet.

Gazdele au început tare derby-ul şi au câştigat primul sfert la şase puncte diferenţă, 27-21.

Szijarto a stabilit scorul la pauză, 46-41 pentru CSU, cu o aruncare spectaculoasă. Cu Burlacu şi Flowers în mare formă, gazdele au avut în continuare iniţiativa. Diferenţa de 5 puncte s-a menţinut şi la finalul sfertului trei: 67-62.

În ultimul act, CSU a condus şi cu 10 puncte (74-64), dar un "run" de 9-0 al steliştilor a relansat meciul, pe final.

Oamenii lui Niksa Bavcevic au trecut chiar în avantaj, însă Runkauskas a rezolvat meciul pentru ploieşteni - a marcat 7 puncte în ultimul minut, iar gazdele s-au impus cu 85-80.

În alte meciuri, BC Mureş Tg Mureş a fost învinsă acasă de BC Timişoara cu 77-67, iar Universitatea Cluj-Napoca a pierdut în faţa celeilalte echipe de pe Bega, BC Timba Timişoara, cu 62-71.