Valencia - Real Sociedad 2-0. "Liliecii" au câştigat în faţa bascilor după şapte meciuri

01 марта 2015

**Valencia - Real Sociedad 2-0.**

Valencia a spart ghinionul împotriva lui Sociedad - bascii aveau o serie de şapte meciuri fără eşec în faţa "liliecilor", însă aceasta s-a oprit duminică, pe Mestalla.

Valencia a pus capăt unei serii de coşmar împotriva lui Sociedad. Şase victorii şi un egal scoseseră bascii în ultimele dueluri cu "liliecii".

Partida de pe Mestalla putea avea parte de un moment tragic, după ce Feghouli şi Ansotegi s-au dat cap în cap, însă ambii şi-au revenit şi au continuat să joace.

Valencia a ratat cele mai mari ocazii ale primei reprize într-un singur minut - Mustafi şi Otamendi şi-au irosit şansele şi la pauză s-a intrat cu 0-0.

Tabela s-a modificat în minutul 53, când Ansotegi a deviat în propria poartă şutul lui Piatti.

Argentinianul din atacul gazdelor a fost în centrul atenţiei şi la golul al doilea, înscris trei minute mai târziu.

Până la final, tot gazdele au mai ratat, prin Negredo, iar Valencia-Real Sociedad s-a terminat 2-0.

Valencia: Diego Alves - Barragan, Mustafi, Otamendi (Orban 46), Gaya - J. Fuego, E. Perez - Feghouli (Rodrigo 68), Parejo, Piatti (R. de Paul 82) - Negredo

Antrenor: Nuno Espirito Santo

Sociedad: Rulli - Aritz Elustondo, Ansotegi, Inigo Martinez, Yuri (Finnbogason 80) - Elustondo (De La Bella 65), Ruben Pardo - Canales (Pablo Hervias 46), Granero, Xabi Prieto - Agirretxe

Antrenor: David Moyes