Liverpool a câştigat derby-ul etapei din Premier League cu Manchester City

01 марта 2015

După ce a fost eliminată din Liga Europei, Liverpool şi-a revenit şi a obţinut o victorie uriaşă în Premier League. Echipa antrenată de Brendan Rodgers a învins pe teren propriu campioana Angliei, Manchester City cu scorul de 2-1.

Gazdele au deschis scorul în minutul 10, prin Henderson, care a marcat cu un șut la vinclu de la 20 de metri.

Bucuria "cormoranilor" nu a durat mult. Peste un sfert de oră, Dzeko a egalat după o pasă superbă a lui Aguero.

În minutul 75, Philipe Coutinho a stabilit scorul final, reuşind un nou gol fabulos pentru cormorani.

Arsenal Londra a învins Everton cu 2-0, într-un alt meci din etapa a 27-a a campionatului Angliei. Pentru tunari au înscris Giroud şi Rosicky.

Chelsea a rămas lider în Premier League, având cu cinci puncte mai multe decât Manchester City, dar şi cu un meci mai puţin disputat. Arsenal este pe locul trei, cu 52 de puncte. Manchester United ocupă locul patru, în timp ce Liverpool este pe cinci.