„Diavolii", în cursa pentru Ligă

01 марта 2015

Manchester United continuă cursa pentru un loc ce duce în Liga Campionilor. "Diavolii roşii" s-au impus pe teren propriu cu Sunderland cu 2-0 şi au urcat din nou pe podium.

După o primă repriză fără goluri a venit momentul important al partidei în minutul 65. John O'Shea, fost fotbalist la United, l-a faultat ca ultim apărător în careu pe columbinaul Falcao, iar penalty-ul a fost transformat cu multă siguranță de Wayne Rooney. Curios este faptul că în urma faultului a fost eliminat greșit Wes Brown, arbitrul central East încurcând cei doi apărători! Sunderland a ieșit la joc pentru obținerea remizei, dar tot Rooney a dat lovitura decisivă, în minutul 84, când a stabilit scorul final. Cu această victorie, "diavolii roșii" au urcat provizioriu pe locul 3 în Premier League, în vreme ce Sunderland a alunecat pe locul 16, la 3 puncte de zona retrogradării.