Oțelul - Rapid 2-0. "Dubla" lui Cristi Cristea a adus prima victorie a gălățenilor!

01 сентября 2014

**Oțelul - Rapid 2-0.**

În căutarea primei victorii din acest sezon, Oţelul a început curajos meciul cu Rapid. Gălățenii aveau de partea lor și istoria ultimelor confruntări: pe teren propriu nu mai pierduseră în meci direct din martie 2008.

Gazdele au început curajos meciul, iar Tudorie a lovit cu capul mingea venită dintr-o centrare a lui Zaharia. La acea fază, Bornescu a fost pe fază și a reușit să evite golul, însă nu a mai avut nimic de făcut peste doar câteva zeci de secunde.

Cristi Cristea a deschis scorul în minutul 9, după ce a finalizat excelent o pasă lungă a lui Cucu.

Elevii lui Ionel Ganea puteau să egaleze, dar veteranul Pancu, excelent găsit în careu de Savin, a tras puţin pe lângă poarta lui Plopeanu în minutul 19.

Nici partea a doua nu a început mai bine pentru Rapid. Nemarcat în centrul careului, același Cristi Cristea şi-a trecut în cont "dubla", din centrarea lui Murgoci, printr-o execuție acrobatică.

Cu 15 minute rămase până la final, Oțelul a fost nevoită să joace în 10, după eliminarea lui Avdic pentru un fault la Negru. A fost al șaselea cartonaș roșu primit de jucătorii lui Weiss în tot atâtea etape scurse de la începutul campinatului.

Chiar și așa, giuleştenii nu au profitat de superioritatea numerică și s-au recunoscut învinși pentru a treia oară în acest sezon, după insuccesele cu Steaua și Astra.

De cealaltă parte, după victoria cu 2-0, Oţelul îşi trece în cont prima victorie în acest sezon.

Echipele de start:

Oţelul: Plopeanu - Cojoc, Sipovic, Măruș, Murgoci - S. Cucu, Milea - Zaharia, Cristea, Avdic - Tudorie

Rapid: Bornescu - Savin, Mera, Tânc, Al. Iacob - Negru, Săndulescu - L. Buş, Dică, Coman - Pancu

LIVE TEXT

Min 90+3. FINAL DE MECI! OȚELUL REUȘEȘTE PRIMA VICTORIE A SEZONULUI! RAPID RĂMÂNE CU 5 PUNCTE DUPĂ 6 ETAPE!

Min 90. Partida este prelungită cu 3 minute.

Min 82. Ratare mare Oțelul! Zaharia a driblat un adversar, s-a poziționat excelent la limita careului, dar a șutat pe centrul porții, de la 12 metri, de unde Bornescu a izbutit să respingă printr-un reflex spectaculos.

Min 79. Ultima modificare a gazdelor: Tudorie îi lasă locul lui Moglan

Avdic este al șaselea jucător eliminat pentru Oțelul în doar șase etape scurse de la începutul campionatului

Min 77. ELIMINARE OȚELUL! Avdic a fost eliminat pentru o intrare dură, cu picioarele înainte, la Vali Negru

Min 75. Zaharia a tras puternic din afara careului, Bornescu a fost la post și a reușit să rețină

Min 73. Eroul meciului, Cristi Cristea, îi lasă locul lui Serkan.

Min 72. Nou-intratul Roșu primește un avertisment pentru că l-a tras de tricou pe Măruș

Min 69. Modificare în lotul Rapidului: Pancu este înlocuit de Roșu

Min 60. GOOOOOL OȚELUL! Murgoci i-a centrat în careu lui Cristi Cristea, care a reluat spectaculos, din cădere, din centrul careului rapidist

CLICK AICI PENTRU GOLUL 2 AL LUI CRISTEA

Min 58. Schimbare Oțelul: Milean îi lasă locul lui Adăscăliței

Min 55. Murgoci primește un cartonaș galben pentru o lovire cu cotul.

Min 54. Ganea forțează atacul și îl introduce pe Ciolacu în locul lui Săndulescu

Start de repriză echilibrat, mingea este plimbată mult la mijlocul terenului

Min 46. Începe a doua repriză.

Min 45+2. PAUZĂ! Oțelul conduce cu 1-0 după prima parte

Min 45+1. Pancu a șutat peste poartă din lovitură liberă, dintr-o poziție bună - de la 20 de metri de buturile gălățene.

Min 43. Emil Dică a marcat în finalul reprizei, însă golul este anulat corect pentru o poziție de offside.

Început de meci favorabil Oțelului, la fel cum au fost și ultimele 5 confruntări directe. Gălățenii sunt neînvinși acasă în fața rivalilor de azi din 2008 încoace (3 victorii și două egaluri)

Min 24. Pancu este avertizat pentru o simulare în careu. Atacantul Rapidului și-a recunoscut greșeala și și-a cerut scuze în fața spectatorilor și a arbitrului

În tribunele arenei gălățene sunt prezenți 4000 de suporteri

Min 18. Savin l-a găsit foarte bine în careu pe Pancu, iar vârful giuleștenilor a ratat din interiorul careului, din poziție centrală. Șutul său la colțul lung a trecut la o palmă de poarta lui Plopeanu

CLICK AICI PENTRU RATAREA MONUMENTALĂ A LUI PANCU

Min 9. GOOOOOL OȚELUL! Gălățenii au deschis scorul prin Cristian Cristea. Mijlocașul  gazdelor a preluat frumos pe piept o pasă lungă a lui Cucu, Mera nu l-a putut opri, iar apoi a introdus balonul în plasă printr-un șut pe centrul porții de la 7-8 metri

CLICK AICI PENTRU FAZA VIDEO DE LA PRIMUL GOL AL PARTIDEI

Min 6. Tudorie a reluat periculos spre poartă, printr-o lovitură de cap din interiorul careului mic, dar Bornescu a reușit să rețină