Albot a părăsit competiţia de la US Open! Moldoveanul nu a reuşit să-l învingă pe Ferrer

01 сентября 2015

Evoluţie bună pentru Radu Albot la turneul de Mare Șlem de la US Open! Moldoveanul a părăsit competiţia din primul tur, dar a făcut un joc extraordinar în fața unuia dintre cei mai buni tenismeni spanioli, David Ferrer.

Albot a fost învins de numărul şapte mondial, dar a reuşit să câștige un set în faţa vedetei din Spania. Ferrer s-a impus cu 4-6 7-5 6-1 6-0, după două ore şi 46 de minute de joc. Acesta a fost al doilea meci pe care Radu Albot l-a jucat pe tabloul principal al unui turneu de Mare Şlem.

În urmă cu un an, tot la US Open, sportivul din Moldova a fost eliminat la fel în primul tur de francezul Gilles Simon.

Pentru faptul că a ajuns şi în acesta an până pe tabloul principal la simplu la competiţia de la New York, Albot va încasa un cec în valoare de 39.500 de dolari, dar şi 10 puncte în clasamentul ATP.

Tenismenul moldovean nu şi-a încheiat însă evoluţia la turneul de la Flushing Meadows. Acesta va juca şi în competiția de dublu, unde va face pereche cu sârbul Janko Tipsarevic.

În prima rundă, perechea moldo/sârbă se va duela cu uzbekul Denis Istomin și cu belarusul Aliaxandr Buri.