Novak Djokovic, de neînvins în China. Sportivul s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP de la Beijing

01 октября 2014

Novak Djokovic este de neînvins în China. Primul număr mondial s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP de la Beijing după ce l-a învins pe Vasek Pospisil. Competiţia a fost marcată însă de o ploaie torenţială care a amânat mai multe meciuri, printre care şi cel dintre Djokovic şi Pospisil.

Partida dintre Novak Djokovic şi Vasek Pospisil a început cu o oră întârziere. Ploaia din capiatala Chinei a perturbat întreg programul zilei, iar organizatorii au fost obligaţi să amâne debutul mai multor meciurilor disputate miercuri.

Novak Djokovic nu a avut mari probleme cu canadianul Pospisil şi l-a învins în doar două seturi, scor 6-3 7-5 şi s-a calificat în sferturile competiţiei dotate cu premii în valoare totale de 2,5 milioane de dolari.

Astfel, deţinătorul titlului, Djokovic a rămas principalul favorit al competiţiei şi va juca în următoarea fază a concursului cu învingătorul meciului dintre bulgarul Grigor Dimitrov şi spaniolul Pablo Andujar.