Terry, declarat omul meciului în finala Cupei Ligii. Al 15-lea trofeu cucerit cu Chelsea. cu golul căpitanului

02 марта 2015

VIDEO Chelsea - Tottenham 2-0. Trupa pregătită de Jose Mourinho a reușit să câștige Cupa Ligii, primul trofeu din acest sezon. Meciul cu Spurs nu a fost unul ușor, mai ales în prima parte, atunci când formația la care este legitimat și Vlad Chiricheș a avut câteva ocazii importante.

Cu toate acestea, liderul din Premier League a deschis scorul în finalul primei reprize, prin John Terry.

În minutul 45, căpitanul lui Chelsea a înscris printr-un șut puternic din interiorul careului, după ce apărarea lui Tottenham nu a reușit să îndepărteze pericolul la o centrare a lui Willian. Până la urmă, scorul final, 2-0, a fost stabilit de autogolul lui Walker, la un șut bun al lui Diego Costa.

Terry a fost ales omul meciului, la a patra finală din Cupa Ligii. Fundașul trupei de pe Stamford Bridge a disputat a 15-a finală din carieră pentru "the blues" și cea cu Tottenham a fost prima în care și-a trecut numele pe lista marcatorilor.

În urma succesului de duminică, purtătorul banderolei londonezilor a ajuns la 15 trofee cucerite la Chelsea:

Premier League (3): 2004–05, 2005–06, 2009–10
Cupa Angliei (5): 1999–00, 2006–07, 2008–09, 2009–10, 2011–12
Cupa Ligii (3): 2004–05, 2006–07, 2014–15
Supercupa Angliei (2): 2005, 2009
UEFA Champions League (1): 2011–12
UEFA Europa League (1): 2012–13