TRAGIC! Anglia a ratat calificarea în finala Campionatului Mondial feminin de fotbal

02 июля 2015

Semifinală dramatică la Campionatul Mondial feminin de fotbal. Anglia a ratat calificarea în finală, după un autogol de poveste marcat în prelungirile meciului. Japonia a învins cu 2-1 şi se va bate pentru trofeu cu Statele Unite.

Una dintre cele mai bune jucătoare din naţionala Angliei a calificat Japonia în finala Campionatului Mondial după un autogol de toată frumuseţea reuşit în minutul 92.

Laura Bassett a izbucnit în lacrimi la finalul meciului şi a fost liniştită cu greu de colegele sale. Anglia a rezistat bine în faţa Campioanei Mondiale. Japonia a condus cu 1-0 dupa penalty-ul transformat de Miyama, dar englezoaicele au egalat, de asemenea după o lovitură de la 11 metri.

Japonia va întâlni în finală naţionala Statelor Unite, care a învins în cealaltă semifinală Germania, scor 2-0.

Asiaticele şi americancele s-au bătut pentru marele trofeu şi în urmă cu patru ani, iar Japonia a câştigat atunci după executarea loviturilor de la 11 metri.