Usain Bolt şi jamaicanii au fost învinşi la ştefaetă de selecţionata Statelor Unite

03 мая 2015

Spectacol la Mondialele de atletism la proba ştafetă! Echipa Statelor Unite a câștigat proba de 4x100 de metri din cadrul Mondialelor care se desfășoară în Bahamas. Americanii au învins echipa din Jamaica, din care a făcut parte şi starul Usain Bolt.

Ștafeta americană, alcătuită din Mike Rodgers, Justin Gatlin, Tyson Gay și Ryan Bailey, s-a impus cu timpul de 37 secunde şi 38 sutimi.

Jamaicanii au fost cronometraţi cu 37 secunde 68 sutimi. Pe ultima treaptă a podiumului s-a clasat Japonia.

Jamaica, avându-l pe Bolt în componență, a câștigat până acum trei titluri mondiale și două medalii de aur olimpice pe această distanță.

Sportivele din SUA au stabilit un nou record mondial la ştafeta mixtă. Shannon Rowbury, Treniere Moser, Sanya Richards-Ross și Ajee Wilson au alergat pe rând pe distanţele de 1200 metri, 400 metri, 800 metri şi respectiv 1600 metri.

La final, sportivele au fost cronometrate cu 10 minute 36 de secunde şi 50 sutimi. Echipa din Kenya s-a clasat pe locul doi, în timp ce Polonia a ocupat locul trei.