Andy Murray s-a calificat în optimile turneului de serie Masters de la Madrid

04 мая 2016
Andy Murray s-a calificat în optimile turneului de serie Masters de la Madrid. Tenismanul scoţian l-a eliminat pe Radek Stepanek la capătul unui meci, ce a durat două ore şi 20 de minute.
Murray a câştigat primul set la tie break, însă adversarul său în vârstă de 37 de ani a avut forţa de a reveni. Cehul s-a impus cu 6-3 în actul secund şi a dus partida în setul decisiv.
Murray, care este considerat al doilea favorit al competiţiei, a învins cu 6-1 şi a obţinut victoria.
A avut emoţii şi Milos Raonic. Canadianul a dispus în trei seturi cu 6-4, 6-7, 6-2 de ucraineanul Alexandr Dolgopolov.
Într-un alt meci Rafael Nadal l-a învins cu un dublu de 6-3 pe rusul Andrei Kuzneţov.
Câştigătorul Mastersului de la Madrid va încasa de la organizatori peste un milion de dolari şi va primi o mie de puncte ATP.