CSM Ploiești - HC Vaslui 33-26. Cu 16 parade, portarul gazdelor a fost omul meciului

04 октября 2015

**CSM Ploiești - HC Vaslui 33-26.** Cu 16 parade, portarul gazdelor a fost omul meciului

CSM Ploieşti a câştigat cu 33-26 meciul cu HC Vaslui şi şi-a dublat numărul de puncte în clasamentul Ligii Naţionale.

ÎN DIRECT la Digi Sport 1, prahovenii au reușit a doua victorie în Liga Naţională. După succesul cu Minaur, prahovenii s-au impus şi în faţa lui HC Vaslui.

Jucătorii antrenaţi de Dragoş Dobrescu au controlat prima repriză şi conduceau cu 17-13 la pauză. Echilibrul s-a rupt definitiv la jumătatea actului secund. Cu Alexandru Tărîţă şi Cosmin Capotă în mare formă, marcatori fiecare a câte 7 goluri, gazdele s-au distanţat pe tabelă.

Pentru HC Vaslui, Dragoş Soare a marcat de cinci ori, dar cele 16 parade ale lui Răzvan Szopka au păstrat punctele la Ploieşti.

A fost victorie cu 33-26 pentru CSM, iar ploieștenii au 6 puncte în clasament, cu unul mai puţin decât HC Vaslui.