Empoli - Sassuolo 1-0. Oaspeţii au suferit primul eşec în actuala ediţie a Serie A TIM

04 октября 2015

**Empoli - Sassuolo 1-0.** Oaspeţii au suferit primul eşec în actuala ediţie a Serie A TIM

Empoli a aşteptat 88 de minute pentru a înscrie în faţa lui Sassuolo. Chiar dacă a terminat în zece jucători, echipa antrenată de Marco Giampaolo a reuşit al doilea succes din acest sezon.

Căpitanul gazdelor, Massimo Maccarone, a avut prima ocazie pe Stadio Carlo Castellani, dar mingea a ocolit colţul lung al porţii lui Consigli.

Bosniacul Krunic a ratat şi el deschiderea scorului în minutul 49, iar oaspeţii au răspuns prin şutul lui Sansone.

Polonezul Zielinski a încercat şi el să surprindă portarul cu o execuţie de la mare distanţă, dar Consigli s-a opus.

Empoli a dat lovitura în minutul 88. Maccarone a reluat în plasă cu capul, din centrarea lui Zielinski.

Polonezul nu a prins însă finalul partidei pe teren. A fost eliminat după un henţ comis la mijlocul terenului.

Toscanii au păstrat rezultatul fără probleme şi au obţinut a doua victorie stagională, în timp ce Sassuolo, singura echipă neînvinsă din Serie A TIM, a pierdut în premieră în actuala ediţie de campionat.

Empoli: Skorupski - Laurini (Zambelli 79), Tonelli, Costa, Mario Rui - Zielinski, El Hadji (Livaja 61), Buchel (Maiello 42) - Krunic - Pucciarelli, Maccarone

Antrenor: M. Giampaolo

Sassuolo: Consigli - Vrsaljko, Terranova, Cannavaro, Peluso - Missiroli, Magnanelli, Duncan (Laribi 71) - Politano (Sansone 61), Defrel, Floro Flores (Falcinelli 79)

Antrenor: E. Di Francesco