Hamilton-Celtic 1-2. Alb-verzii s-au apropiat la un punct de liderul Aberdeen

04 октября 2015

**Hamilton-Celtic 1-2.** Alb-verzii s-au apropiat la un punct de liderul Aberdeen

Celtic a învins cu 2-1 în deplasare pe Hamilton și s-a apropiat la un punct de liderul Aberdeen!

Fără victorie de două partide, echipa lui Ronny Deila s-a văzut condusă încă din minutul 3 după golul lui Kurtaj. Adus pentru 1,5 milioane de lire de la Manchester City, fundașul belgian Dedryk Boyata a egalat pentru Celtic în minutul 26.

Golgheter al campionatului cu 7 goluri înaintea etapei, Leigh Griffith și-a mai trecut în cont o reușită în minutul 32.

Hamilton putea egala imediat după pauză (50) la șutul lui Gillespie, dar mingea a trecut puțin pe lângă.

Cel mai bun marcator al lui Hamilton, Ali Crawford, a avut și el ocazia de a egala, în minutul 64, dar Gordon a respins.

Intrat pe teren în repriza secundă, Mackay-Steven putea face 3-1, însă șutul s-a dus pe lângă poarta lui McGovern. Celtic ajunge la 23 de puncte în 10 etape, cu unul mai puțin ca liderul Aberdeen, care a pierdut în această etapă, 1-5 acasă cu Saint Johnstone.

ECHIPELE

Hamilton: McGovern - Gordon, Garcia Tena, Lucas, Kurakins - Gillespie - Imrie (D'Akol), MacKinnon, Crawford (Docherty, 74), Kurtaj - Morris (Nade, 69)
Antrenor: Martin Canning

Celtic: Gordon - Janko (Lustig, 76), Boyata, Blackett, Izaguirre - Bitton, Brown - Commons, Rogic (Mackay-Steven, 76), Forrest (Armstrong, 64) - Griffiths
Antrenor: Ronny Deila