Meci dificil, cu final fericit! David Ferrer l-a învins pe Feliciano Lopez în turneul de la Kuala Lumpur

04 октября 2015

David Ferrer l-a învins pe Feliciano Lopez în finala turneului de la Kuala Lumpur şi a câştigat trofeul Openului Malaezian. Astfel, Ferrer și-a trecut în palmares al patrulea titlu din 2015 și al 25-lea din carieră

David Ferrer a avut parte de un meci dificil în finala turneului de la Kuala Lumpur împotriva conaţionalului său, Feliciano Lopez. Ambii tenismani au prestat un tenis de zile mari, reuşind câteva puncte extraordinare.

David Ferrer a câştigat primul set cu 7-5 şi şi-a continuat recitalul şi în actul secund.

Primul favorit al competiţiei a avut opt mingi de break, însă a reuşit să fructifice doar una. David Ferrer s-a impus şi în setul secund cu 7-5 şi a câştigat finala cu Feliciano Lopez după o oră şi 34 de minute de joc.

În urma acestui succes, David Ferrer și-a consolidat poziția a opta în clasamentul ATP, care îi asigură participarea la Turneul Campionilor de la Londra.

La turneul din Kuala Lumpur a evoluat şi Radu Albot. Cel mai bun tenisman moldovean a fost eliminat în turul doi de Mihail Kukușkin.