04 октября 2015

**VIDEO** Arsenal a spulberat-o pe Manchester United, 3-0. City redevine lider în Premier League

Arsenal Londra a câștigat derby-ul rundei în Premier League, câștigând cu 3-0 în fața rivalei Manchester United, liderul clasamentului înaintea etapei a 8-a. ”Tunarii” au lovit năpraznic, încă din primele minute, prin Alexis Sanchez (7, 19) și Mesut Ozil (7). După doar 20 de minute, Arsenal avea deja 3-0 și se părea că scorul va căpăta proporții catastrofice pentru trupa lui Van Gaal.

VEZI AICI PRIMUL GOL AL LUI ALEXIS SANCHEZ

VEZI AICI GOLUL LUI MESUT OZIL

VEZI AICI AL DOILEA GOL AL LUI ALEXIS SANCHEZ

În cele din urmă, însă, ”diavolii roșii” au reușit să pună stavilă golurilor, dar nu au fost în stare să reducă din diferență. În cele din urmă s-a încheiat 3-0 pentru ”tunari”, doar a doua victorie la un scor atât de categoric pentru trupa lui Wenger în era Premier League. Ultiam oară când Arsenal câștigase cu trei goluri diferență în fața lui United a fost pe 20 septembrie 1998.

Echipa lui Wenger pune, astfel, capăt unei serii de opt partide consecutive în Premier League fără victorie în fața ”diavolilor roșii”. Cu această ocazie, United a pierdut și primul loc, pe care revine rivala Manchester City, care sâmbătă a câștigat cu 6-1 în fața lui Newcastle. Arsenal urcă pe locul 2, cu același număr de puncte ca Manchester United, dar cu un golaveraj mai bun.

Alexis Sanchez a fost jucătorul meciului, dar în minutul 81 a ieșit accidentat, acuzând o întindere musculară.

ECHIPELE

Arsenal: Cech - Bellerin, Mertesacker, Gabriel Paulista, Nacho Monreal - Coquelin, Cazorla - Ramsey, Ozil (Oxlade-Chamberlain, 75), Alexis Sanchez (Gibbs, 81) - Walcott (Giroud, 75)
Antrenor: Arsene Wenger

Manchester United: De Gea - Darmian (Valencia, 46), Smalling, Blind, Young - Carrick, Schweinsteiger - Mata (Wilson, 82), Rooney, Depay (Fellaini, 46) - Martial
Antrenor: Louis Van Gaal