Japoneza Sara Takanashi domină Cupa Mondială la sărituri cu schiurile

05 февраля 2016

Sara Takanashi a obţinut a 39-a victorie din carieră în Cupa Mondială la săriturile cu schiurile după ce s-a impus în etapa de la Oslo. Sportiva din Japonia, în vârstă de 19 ani, a acumulat 305,8 puncte după cele două manşe. Ea obţinut a opta victorie consecutivă, un record absolut în acest gen de sport.

Maren Lundy s-a clasat pe locul secund, acumulând cu 20 de puncte mai puţine decât învingătoarea. Rusoaica Irina Avakumova s-a mulţumit cu medalia de bronz.

În urma victoriei din Norvegia, Sara Takanashi se îndreaptă către cel de-al treilea său Glob de Cristal. Ea are un avans de 331 puncte față de Daniela Iraschko-Soltz din Austria în clasamentul general al Cupei Mondiale.

Până la finalul sezonului au mai rămas de disputat nouă etape. Următoarea etapă se va desfășura în acest weekend la Hinzenbach, Austria.