Lewis Hamilton, pregătit să facă furori la Campionatul Mondial de Formula 1

05 марта 2015

Lewis Hamilton vrea să domine şi în acest an Campionatul Mondial de Formula 1. Britanicul a declarat că este în stare să facă furori cu Mercedes şi în noul sezon şi să câştige un nou titlu mondial.

Pilotul britanic Lewis Hamilton speră ca echipa sa, Mercedes, va domina şi mai categoric noua ediţie a Campionatului Mondial de Formula 1. Hamilton, care s-a confruntat cu un virus în timpul testelor de săptămâna trecută, a precizat că se simte foarte relaxat şi pregătit să concureze în noul sezon.

Anul trecut, cei de la Mercedes au câştigat titlul mondial la constructori, iar piloţii Lewis Hamilton şi Nico Rosberg s-au clasat pe primele poziţii în clasamentul general al sezonului. Hamilton a câştigat 11 curse în 2014, în timp ce Rosberg s-a impus în cinci, din totalul de 19 etape.

Mondialul de Formula 1 din acest an va începe pe 15 martie, atunci când este programat Marele Premiu al Australiei.