Espanyol - Bilbao 0-2. Bascii o vor întâlni pe Barca în finala Cupei Regelui

05 марта 2015

**VIDEO** Espanyol - Bilbao 0-2. Bascii o vor întâlni pe Barca în finala Cupei Regelui

ÎN DIRECT la Digi Sport 1, Athletic Bilbao a obținut calificarea în finala Cupei Spaniei, după ce a învins-o cu 2-0 pe Espanyol, în deplasare.

Nevoită să înscrie în urma rezultatului din tur, 1-1, Bilbao a preluat conducerea în minutul 13 cu golul lui Aduriz, cel care marcase și pe San Mames.

Catalanii au replicat prin Stuani, însă uruguayanul nu a reușit să profite de eroarea lui Balenziaga, din minutul 28. Bascii și-au dublat apoi avantajul în minutul 42, grație lui Etxeita, care a reluat perfect cu capul în plasă.

Introdus în partea a doua, Caicedo a avut ghinionin în minutul 58, atunci când a nimerit bara. Autorul unui gol superb în tur, Victor Sanchez l-a încercat pe Iraizoz în minutul 68.

Oaspetii puteau câștiga chiar la o diferență și mai mare, însă Williams a ratat o mare ocazie în minutul 77.

Espanyol: Pau Lopez - Arbilla, A. Gonzalez, Moreno, Fuentes - Vazquez ('70 Salva Sevilla), V. Sanchez, Canas, V. Alvarez ('49 Caicedo) - S. Garcia, Stuani
Antrenor: Sergio Gonzalez

Bilbao: Iago ('66 Iraizoz) - De Marcos, Gurpegi, Etxeita, Balenziaga - San Jose, Rico - Iraola, Muniain ('84 Benat), Williams ('90 Laporte) - Aduriz
Antrenor: Ernesto Valverde