Finala Ligii Campionilor. Două echipe din Madrid vor lupta pentru mult râvnitul trofeu

05 мая 2016
Pentru trofeul Ligii Campionilor vor lupta două echipe din Madrid! După un egal fără goluri în manșa tur, Real Madrid a învins pe stadionul Santiago Bernabeu echipa engleză Manchester City cu 1-0 și s-a calificat în ultimul act al competiției, unda va întâlni concitadina Atletico.
Galezul Gareth Bale a încercat o centrate șutată în minutul 20, mingea a fost deviată de fundașul Fernando și a intrat în poartă.
În repriza secundă, Bale ar fi putut realiza "dubla", dar a nimerit transversala.
Sergio Aguero a avut șansa să aducă calicarea lui Manchester City. Atacantul argentinian a tras puțin peste poartă în penultimul minut de joc și a ratat ultima ocazie de gol.
Ca și în 2014, galacticii se vor duela în finala Champions League cu concitadina Atletico.
Partida va avea loc pe 28 mai, pe stadionul "Giuseppe Meazza" din Milano și va fi transmisă în direct de Prime.