Simona Halep la un pas de finala Openului de la Madrid. Irina Begu, eliminată dar nu și umilită

05 мая 2016
foto simbol: adevarul.ro
Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Madrid. Tenismena din Constanța a eliminat-o pe compatrioata sa, Irina-Camelia Begu, în 3 seturi cu desfășurare total diferită.
Halep a câştigat primul set cu scorul de 6-3, însă l-a pierdut net pe al doilea cu un neverosimil 0-6. În setul decisiv favorita constănţeancă a revenit puternic și s-a impus cu 6-1.
Aceasta a fost patra partidă directă dintre cele două sportive, iar Halep a obţinut victoria de fiecare dată.
Pentru calificarea în semifinale, Simona Halep va ridica un cec în valoare de 259.433 de dolari şi va primi 390 de puncte WTA.
Românca urmează să urce luni în clasamentul WTA cel puțin un loc. În prezent, Halep este pe locul şapte în ierarhia mondială. De partea cealaltă, Irina Begu va încasa cu puțin peste 130.000 de dolari.
O altă semifinalistă la Madrid a devenit, oarecum surprinzător, Louisa Chirico. Jucătoarea din Statele Unite s-a calificat după ce a eliminat-o din competiţie pe australianca de origine rusă Daria Gavrilova. Chirico s-a impus în două seturi cu scorul de 7-6 6-2.