Vitor Baptista a obținut a treia victorie în Euroformula, dar lider general este un alt pilot

05 июля 2015

**Vitor Baptista a obținut a treia victorie** în Euroformula, dar lider general este un alt pilot

Brazilianul Vitor Baptista a plecat excelent în cursa a doua la RedBull Ring și a rezistat în fața rivalilor din Euroformula pentru a 3-a victorie din sezon.

La 24 de ore de la abandonul din prima manșă, pilotul de la RP Motorsport și-a luat revanșa și a terminat cu un avans liniștitor, de cinci secunde în raport cu al doilea clasat, israelianul Yarin Stern.

Japonezul Yu Kanamaru a terminat pe locul trei, poziție pe care se află și la general. După 5 etape, rusul Konstantin Tereschenko a rămas lider chiar dacă a terminat doar pe 4 cursa a doua din Austria.

Principalul rival la titlu în Euroformula, brazilianul Baptista caută după vacanța de vară să facă rocada cu Tereschenko. A 6-a etapă e programată pe 5 Septembrie în Belgia la Spa Francorschamps.