Steaua - CSMU Oradea 68-72. "Militarii" au pierdut surprinzător în etapa inaugurală a Ligii Naționale

05 октября 2015

**VIDEO** Steaua - CSMU Oradea 68-72.

Semi-surpriză în prima etapă din Liga Națională de baschet. CSMU Oradea a câștigat în deplasare cu Steaua, 72-68.

Steaua și CSMU Oradea au reeditat în prima etapă a Ligii nationale de baschet duelul din sferturile ediției precedente. Atunci s-au impus bucureștenii, cu 3-0 la general, însă acum orădenii au început excelent. În pauza mare, CSMU conducea cu 41-32, dar pe final gazdele au dat senzația că pot întoarce soarta partidei. A fost 68-66 pentru steliști, cu două minute și jumătate rămase de jucat, însă din acel moment doar Oradea a reușit să mai puncteze.

S-a terminat 72-68 pentru CSMU, dar cel mai bun marcator al meciului a venit din tabăra gazdelor. Wilburn Amis a semnat 14 puncte și 9 recuperări în acest meci.

"Mă bucur că am avut tăria să revenim în joc după ce am cedat acele puncte și să terminăm victorioși.", a spus Andrei Mandache, de la CSM Oradea.

"Am jucat foarte slab și asta nu trebuie să se mai întâmple pe viitor. În Eurocup avem adversari puternici și trebuie să jucăm mult mai bine decât am făcut-o acum, pentru a avea o șansă.", a spus și pivotul Gerald Lee, de la Steaua.

Pentru Steaua urmeaza un nou meci de foc, în deplasare cu CSU Sibiu, vineri de la 18:15, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2.

Sursa foto: facebook.com/CSM.Oradea