Umilită la maxim! Bayern şi-a demonstrat superioritatea asupra Borussia Dortmund cu 5-1

05 октября 2015

Bayern şi-a demonstrat încă o dată superioritatea în campionatul Germaniei. În derby-ul etapei a opta din Bundesliga, "bavarezii" şi-au umilit rivalii de la Borussia Dortmund, impunându-se cu 5-1.

Muller a reuşit o dublă în minutele 26 şi 35, iar Aubameyang a redus din diferenţă până la pauză.

În partea a doua a meciului, Lewandowski şi-a trecut şi el de două ori numele pe lista marcatorilor, într-un interval de doar 12 minute şi  şi-a reconfirmat astfel statutul de golgheter în campionat.

Mario Gotze a stabilit scorul final în minutul 66.

Astfel Bayern Munchen rămâne neînvinsă în această ediţie din Budnesliga, având un avans de 7 puncte în fruntea clasamentului, faţă de Borussia care ocupă locul 2.

Schalke care a suferit o înfrângere umilitoare aseară pe teren propriu cu FC Koln, scor 0-3 ocupă poziţia a 3 în clasament.