Timmy Hansen a obţinut a treia victorie în Campionatul Mondial de Rallycross

05 октября 2015

Cursă spectaculoasă în Mondialul de RallyCross! Timmy Hansen a câştigat etapa din Turcia după o luptă acerbă pe circuitul Istanbul Park cu norvegianul Andreas Bakkerud. Campionul Mondial, Peter Solberg s-a clasat doar pe locul opt.

Suedezul Timmy Hansen s-a impus în etapa a opta, care s-a desfăşurat pe circuitul Istanbul Park din Turcia. Hansen a fost urmat de Andreas Bakkerud şi Johan Kristoffersson.

După această victorie, Timmy Hansen şi-a păstrat poziţia a doua în clasamentul general.

Chiar şi în urma evoluţiei modeste, norvegianul Peter Solberg a rămas lider la general, însă Hansen s-a apropiat doar la 19 puncte de Solberg. Johan Kristofferson este pe poziţia a treia, cu 201 de puncte.

Echipa Peugeot-Hansen este lider în clasamentul general al constructorilor, iar după această cursă şi-a asigurat titlul mondial.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Rallycross va avea loc în Italia, pe circuitul din Franciacorta, în perioada 17-18 octombrie.