Richard Murray a câştigat cursa de triatlon din Mexic

05 октября 2015

Insula mexicană Cozumel a găzduit o nouă cursă de triatlon! Richard Murray a câştigat dramatic competiţia masculină, iar Ai Ueda s-a impus la feminin.

Sud-africanul Murray a reuşit să ajungă pe podium în a patra etapă consecutivă.

Murray a fost cronometrat cu 55 de minute şi 3 de secunde după ce a parcurs 750 metri înot, cinci kilometri alergat şi 20 kilometri cu bicicleta. Sportivul african a câştigat dramatic cursa, depăşindu-i cu doar 11 şi, respectiv, 12 secunde pe următorii clasaţi, Kyle Jones şi Gabor Faldum.

Cursa feminină a fost câştigată de Ai Ueda, din Japonia. Ea a fost cronometrată cu 59 de minute şi 9 secunde. Pe locul doi s-a clasat Rachel Klamer, iar Erin Densham a ocupat ultima treaptă a podiumului.

Câştigătorii au primit câte 7.500 de dolari, iar sportivii care s-au clasat pe locul doi au încasat câte un cec în valoare de 6.000 de dolari. În total, la cele două curse de triatlon din Mexic au participat 140 de sportivi.