Un nou scandal zguduie fotbalul european! Partida dintre Anderlecht şi Mechelen: suspiciuni de blat

05 октября 2015

Partida din campionatul Belgiei dintre Anderlecht şi Mechelen, care s-a încheiat la egalitate, este suspectă de blat.

Jucătorii echipei Anderlecht au ratat trei penalty-uri, iar în prelungiri a fost marcat un autogol de cascadorii râsului.

Portarul echipei  Mechelen, Jean-Francois Gillet a apărat 3 lovituri de la 11 metri în meciul cu Anderlecht din Campionatul Belgiei.

Praet, Okaka-Chuka şi Tielemans nu au putut să-l învingă pe goalkeeper-ul în vârstă de 36 de ani. Performanţa lui Gillet este umbrită însă de un scandal uriaş.

Meciul a fost suspect de blat încă dinainte de a începe. Cota pentru un egal a scăzut dramatic la casele de pariuri în ziua meciului.

Partida s-a terminat cu scorul de 1-1. Mechelen a egalat după un autogol de cascadorii râsului în al patrulea minut de prelungiri. Potrivit presei belgiene, suporterii au luat foc şi au huiduit jucătorii ambelor formații!

După 10 etape, Anderlecht este pe locul trei în campionatul Belgiei, cu 19 puncte. Mechelen ocupă poziţia a 13-a la două puncte de zona retrogradării.