Suporterii le-au creat probleme! Zarea Bălți, AMENDATĂ cu zeci de mii de lei

06 мая 2016
Lovitură dură pentru Zarea Bălți în ajunul partidei cu Zimbru Chişinău în Divizia Naţională de fotbal. Formaţia bălţeană a fost amendată cu 20.000 de lei din cauza suporterilor săi.
Aceștia au avut un comportament neregulamentar în timpul meciului de acasă cu Dacia Chișinău, în ultima etapă disputată.
Fanii echipei-gazdă au aprins fumigene în repriza secundă, duelul a fost întrerupt pentru câteva minute, iar unii spectatori au fost evacuaţi din tribunele stadionului.
Decizia poate fi atacată la Comitetul de Apel al Federaţiei Moldovenești de Fotbal în termen de 7 zile.
Zaria va juca, astăzi, pe teren propriu cu Zimbru, echipă care deja şi-a asigurat poziţia a treia în clasamentul final.
Bălţenii împart cu Dinamo-Auto Tiraspol locurile 4-5 în Divizia Naţională și speră să obțină dreptul de a participa în sezonul viitor în cupele europene inter-cluburi.
Dinamoviştii, la rândul lor, vor juca pe teren propriu cu Sheriff Tiraspol, care are un handicap de 3 puncte față de liderul Dacia Chișinău.
Aceasta din urmă are meci greu, la Orhei, cu fosta campioană națională, Milsami din localitate.